Děti versus rodiče

V sobotu 25.8.2018 jsem dával na náš Facebook Superturnaje.cz nadšený článek o skvělé výchově mladého borce z Nového Jičína, naleznete ho zde : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212754074475849&set=a.10201915959809756&type=3&theater

Byl jsem opravdu nadšen a potěšen, že se najde chlapec, jehož výchova je opravdu parádní a příkladná. Ten chlapec, jak je uvedeno v příspěvku se jmenuje Tadeáš Straka a hraje za HK Ďáblíky Nový Jičín. Tento zážitek mi fakt zvednul náladu na samotný vrchol a celý pracovní den plynul v poklidu a v dobré náladě. To jsem však netušil, že mne čeká jeden z nejhorších zážitků za posledních 15 let práce, kterou nade vše miluji.

   Cca 2 hodiny před ukončením turnaje přišla ke stolečku maminka, říkejme ji paní K.  Zeptala se mne, co budeme dělat s fotkami, které máme na nástěnce. Řekl jsem jí, že je odvezeme do firmy, kde je skartujeme. Ona na to, že bych jí fotografii syna mohl dát tedy zdarma. Snažil jsem se jí vysvětlit, že je to má práce, ze které žiji a dýchám, že ji vůbec neznám, že ona také nepracuje v zaměstnání bez mzdy, ale zjevně celou situaci, jak se ukázalo následně, nepochopila…Koupila si jednu, jinou, fotografii a prozatím odešla.

     Zhruba hodinu před ukončením turnaje se paní K opět postavila ke stolečku a stručně a jasně mi oznámila, že jsem jí před tím nedal stvrzenku na zakoupenou fotografii a že pokud jí nedám fotku z nástěnky minimálně za 50%, tak to oznámí. Chvíli jsem na ni nechápavě koukal, ale pak jsem jí ukázal na stvrzenky, které se na stolečku válejí, mezi nimi byla i ta její,  ať si ji vezme, že mou povinností je vystavit stvrzenku, nikoliv ji vnucovat zákazníkovi, který ji nechce a od stolečku ji vyhodil. Ona se za chvilku opět vrátila, že si tedy fotografii koupí, což jsem odmítl, jelikož s takovými zákazníky nechci mít nic společného. Paní K měla ale opravdu hroší kůži,  počkala si,  až bude u stolečku kolegyně,  a přišla znovu. Kolegyně však již měla instrukce a paní K opět nepochodila.

    Tak tedy, vážená paní K a Vámi podobným!

  1. Naše cenová politika je již 15 let taková, že chceme mít fotografie kvalitní a v takové cenové relaci, aby si je mohl dovolit opravdu každý. Pro Vaši informaci naše A4 stojí 4,8 EUR, cena slovenské konkurence je 10,-EUR, české 8,-EUR, německé 13,-EUR, italské 10,-EUR, polské 10x15 stojí 5 EUR/A4 vůbec nedělají a zde je kvalita vskutku amatérská/ navíc na rozdíl od nás si mnohé fototýmy nechávají zaplatit za to, že vůbec přijedou.
  1. I přesto, a možná i právě proto, že jsme cenově absolutně nejlevnější nevidím jediný důvod, proč bychom měli dávat nějaké slevy lidem , které navíc vůbec neznáme anic pro nás neudělali
  2. Cenovou politiku držíme i přesto, že jsme museli do firmy  investovat spoustu peněz do Babišovek, úplně nesmyslných pokladen, které navíc, milá paní K, my vůbec podle zákona nemusíme mít, ale máme je jen proto, abychom se mohli bránit právě proti takovým, jako jste Vy.
  3. My máme obrovskou úctu k Vaší práci a nechodíme k Vám žebronit, abyste nám něco prodala levněni. Buď uznáme kvalitu Vaší práce a výrobek koupíme, nebo ne a nekoupíme. Takto se chováme my a předpokládáme, že se budou chovat ostatní k nám.
  4. Možná se budete divit, ale znám Vašeho syna, říkejme mu třeba O, a to již delší dobu. Je to sympatický mladík, slušný, pracovitý na ledě, nadaný na sport, fajn kluk. Pamatuji se na příhodu, kdy jste ho přivedla na turnaj, to jste byli ještě v jednom malém klubu u Olomouce, kluk byl nemocný, nebylo mu dobře, měl teploty. Trenér Vás poslal domů. Vy jste ho přivedla ještě i druhý den. Jsem chlap, ale toto nepochopím, snad mi nějaká matka napíše, že je to v pořádku, jinak asi Vaše mateřské city nejsem schopen pochopit… Nakonec jste z toho klubu odešli, zřejmě jste nebyli spokojeni s tím, že o zdraví O měl větší obavy trenér, nežli Vy a jste v jiném klubu. Vašemu synovi přeji hodně úspěchů v novém klubu, ale Vy asi nebudete spokojena ani tam…

Přátelé,

Dlouho jsem uvažoval, zda mám tento příběh napsat, ale nakonec jsem se rozhodl, že ano. Zažíváme mnoho radostí s Vašimi dětmi i s Vámi dospělými. Všichni dohromady tvoříme jednu dokonalou hokejovou rodinu. Jsme účastníky Vašich radostí i slz a snažíme se vše sdílet prostřednictvím našich fotografií i článků. Snažíme se pochopit Vaše zklamání a podpořit Vaše nadšení a tak nám jednou za čas dovolte postesknout si nad hloupostí a arogancí některých dospělých i když naprostá většina z Vás je fajn.

Ale nás to neodradí a Vaše pochopení nám pomůže. Máme Vás všechny rádi, i paní K. Tu však chceme závěrem poprosit, aby k nám již pro fotografie nechodila, klidně ať příjde její šikovný syn O. Ten třeba dostane i nějakou slevu, nebo i nějakou fotku zdarma. Víte, pro děti to děláme celkem běžně….